Altın piyasası ‘güvercin’ fed sürecek diyor. Altında yatırım yapan yatırımcılar, Fed’in güvercin duruşunu korumasını isterken, altın hafta başından bu yana kazançlarını koruyor. Gram altın ise dolar/TL’deki dalgalı seyirle küresel altın fiyatlarını izliyor.

Altın, yatırımcıların Fed’in güvercin duruşunu statik kalacağına dair umutlarıyla hafta başından şu ana kadar olan kazançlarını korumakta. Gram altın, Dolar/TL iniş, çıkışlı bir seyir sürerken küresel altın fiyatlarındaki hareketleri izliyor.

Fed Başkanı Jerome Powel, ekonomik düzeltmelerin enflasyona sebep olacağına dair korkulara rağmen gevşek para politikası görünüşünü savunmak zorunda kalabilir. Fed çeyreklik büyüme ve işsizlik rakamlarını, Federal Açık Piyasa Komitesi politika bildirisiyle birlite , çarşamba günü New York saatiyle 14:00’te yayımlayacak.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya’ya göre, altın fiyatları Çarşamba günü 1.750 dolar seviyesine yükselebilir.

Altın piyasasının Fed’in güvercin duruşunu sürdürmesini beklediğini ifade eden Moya, “ABD Hazine tahvili faizleri hala yüksek ve beklentiler Fed’in elinin yakında zorlanacağına işaret ediyor. Altın çarşamba günkü karardan sonra 1.750 dolara yükselebilir” ifadelerinde bulundu.

Altın Piyasası Ons Altın

Altın, 2021 yılının ilk 2 ayını zarar ile kapanış gerçekleştirdikten sonra geçtiğimiz haftayı yılın en iyi performansıyla kapatmasına rağmen Mart ayında hala kayıp bölgesinde bulunuyor.

Mart ayına 1.734 dolar civarında başlayan ons altın salı günü 1.733 dolar seviyesinden değer görüyor.

Altın Piyasası Gram Altın

Gram altın, geçtiğimiz hafta ABD Hazine tahvili faizlerinin azalması nedeniyle dolar/TL’de yaşanan düşüşle beraber 414 TL seviyesine kadar geri çekilmişti. Tahvil faizleri ve küresel altın fiyatlarının tekrardan yükselmesiyle birlikte gram altın haftayı yatay seyirde kapattı.

Gram altın bugün TSİ 08:02’de 420 TL civarında değer görüyor.